Hramul de toamnă
Home » Hram  »  Hramul de toamnă
Hramul de toamnă
Pe 14 octombrie 2013, Manastirea Sfantul Nicolae a salasuit Hramul de toamna al manastirii, inchinat Sfintei Cuvioasei Parascheva. Biserica aflata inca in constructii, a devenit neincapatoare pentru sutele de localnici veniti sa ia parte la sfanta slujba. Cei prezenti la slujba au avut ocazia sa se roage alaturi de vesmantul cu care a fost acoperit trupul Sfintei Parascheva, aflat in posesia Manastirii Nasturelu. La slujba din ajunul sarbatorii Sfintei Cuvioase Parascheva am fost binecuvantati de prezenta Preasfintiei Sale Galaction, Episcopul Alexandriei si Teolormanului. Slujba a fost tinuta de duhovnicul manastirii Hristofor si preotul bisericii din comuna Nasturelu.Atanasia, Maica Stareta a manastirii, nu ii uita nici pe credinciosii ce se afla in suferinta si si-a propus ca traditia sa, de la finele fiecarei slujbe de Duminica, sa continue. Pentru a putea oferi o masa calda celor care vin sa asculte sfanta slujba dar si pentru finalizarea bisericii manastirii, primim orice sprijin material si financiar din partea celor dispusi sa acorde o mana de ajutor.

Lasă un răspuns